გაკვეთილის მთავარი თემა
|
იმპულსი
|
აქტივობა
|
1.ექსპერიმენტი,კითხვა-პასუხი
2.საშინაოდავალება
|
კლასი
|
IX-კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა /პროფილი
|
3(სსსმ
მოსწავლე არ მყავს)
|
პედაგოგი
|
ნათია წიკლაური
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
დავაკვირდეთ მთელ პროცესს და განვსაზღვროთ თითოეული მოსწავლე როგორ ახერხებს
აუდიტორიასთან ურთიერთობას,ფლობს თუ არა შესაბამის ტერმინებს,შეძლო თუ არა ცდის ჩატარება,
მაგალითების მოყვანას,მონაცემების სხვადასხვა სახით წარმოდგენას სიდიდეების განსაზღვრას
და მათ აღნიშვნას.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
აზრის ჩამოყალიბებისა და მოწოდების,დაკვირვების,კვლევა-ძიების
და ანალიზის გაკეთების უნარების განვითარება.
|
შედეგები
|
IX.6 მოსწავლეს
შეუძლია სხეულთა მოძრაობის და ერთიერთქმედების აღწერა.
·
დაგეგმოს
და ჩაატაროს მოსწავლემ ცდა,აწარმოოს გაზომვები და გამოიტანოს დასკვნა.
·
ჩამოთვალოს
იმპულსის საილუსტრაციო მაგალითები.
|
წინარე ცოდნა
|
მასა,მასის ერთეული,აღნიშვნა და გამოთვლა.
სიჩქარე,სიჩქარის ერთეული,აღნიშვნა და გამოთვლა,ფორმულა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
დისკუსია
საწყის ეტაპზე მარტივი სავარჯიშოებით
შევქმნათ ფონი იმპულსის ცნებამდე მისაყვანად.
1.
ერთი და იმავე მასის ორი ტყვიიდან ერთი ხელით გავისროლოთ,მეორე
შაშხანით.ერთნაირი ზიანის მოტანა შეუძლია ორივე შემთხვევაში?
![]()
ჯერ მოვუსმინოთ მოსწავლეების აზრი და შემდეგ ვუპასუხოთ:ხელით
გასროლილი ტყვია შეიდზლება დაიჭირო.შაშხანით გასროლილს კი დიდი ზიანის მოტანა შეუძლია.
2.
ფეხბურთის ბურთი კარებისკენ გატყორცნეს.მეორედ- სამჯერ
მეტი სიჩქარით.რომელ შემთხვევაშია ბურთის დაჭერა უფო ძნელი?ახსენით რატომ?
ჯერ ისევ მოსწავლეების აზრს მოვუსმინოთ და შემდეგ
ვუპასუხოთ:რადგან ბურთის კინეტიკური ენერგია განისაზღვრება ფორმულით E=mv2/2,ამიტომ რაც
დიდია მისი სიჩქარე მით ძნელია მისი დაჭერა.რა შეიძლება იყოს დიდი სიჩქარით მოძეავ სხეულში ისეთი, რაც აძნელებს მის გაჩერებას?
ამისათვის მოვიყვანოთ მაგალითი:სატვირტო და მსუბუქი
ავტომობილები მოძრაობენ ერთნაირი სიჩქარით.რომლის გაჩერებაა უფრო ძნელი და რატომ?
სატვირთო ავტომობილის გაჩერება
უფრო ძნელია, რადგან ერთი და იმავე სიჩქარის დროს სატვირთოს კინეტიკური ენერგია მეტია
მსუბუქისაზე.
3.დიდი მასის სხეულში არის ისეთი
რამ ,რაც აძნელებს მის გაჩერებას?
მოვუსმინოთ მოსალოდნელ პასუხებს
და ვუთხრათ მოსწავლეებს,რომ სწორედ ამიტომ შემოიტანეს იმპულსის ცნება- მასისა და
სიჩქარის ნამრავლი.
ახლა ავიღოთ ორი ძაფზე დაკიდებული
ბურთულა, რომლებიც წონასწორულ მდგომარეობაშია,ერთი გადავხაროთ რაღაც კუთხით და გაუშვათ ხელი დავინახავთ,რომ
ცენტრალური დაჯახებისას პირველი ბურთულა გაჩერდა,მეორემ დაიწყო მოძრაობა და ძაფი
თითქმის იმავე კუთხით გადაიხარა.ეს იმის მაჩვენებელია ,რომ მეორე ბურთულამ შეიძინა
ისეთოვე სიჩქარე ,რაც პირველს ქონდა დაჯახების მომენტში.
4.რას უდრის თითოეული ბურთულის
იმპულსი დაჯახების მომენტში?
პირველის mv-ტოლია,ხოლო მეორის ნული.
5.ახლა განვსაზღვროთ მეორე ბურთულის
იმპულსი დაჯახებისას და დაჯახების შემდეგ?
დაჯახებისას პირველი ბურთულა ჩერდება,
მისი იმპულსი ნულის ტოლი ხდება ცდიდან გამომდინარეობს ,რომ მეორე ბურთულას საწყისი
სიჩქარე დაჯახების შემდეგ v-ს ტოლია,იმპულსი
კი mv-ტოლი.
6. იცვლება თუ არა სისტემის საერთო
იმპულსი?
მსჯელობიდან ჩანს,რომ სისყემის
საერთო იმპულსი არ იცვლება.
ბოლოს ვაძლევთ შესაბამის საშინაო დავალებას.
|
გამოყენებული რესურსები
|
შტატივი და ორი ცალი ძაფზე დაკიდებული ბურთულა.
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი
|
საკლასო დავალების შეფასების
რუბრიკა
დავალების ტიპები: 1. საკითხის განხილვა/დისკუსია
2. ექსპერიმენტი
3. მონაცემების
აღრიცხვა/დამუშავება
4. საველე/გასვლითი
სამუშაოები და სხვა
ფასდება შემდეგი უნარები: 1.სააზროვნო
უნარ-ჩვევები
2.კვლევის უნარ-ჩვევები
3.პრობლემის გადაჭრის უნარ-ჩვევები
4.სოციალური
უნარ-ჩვევები
5.კომუნიკაციის უნარ-ჩვევები
6.თვითმართვის უნარ-ჩვევები
თარიღი
|
ექსპერიმენტის შეფასება
|
|
||||||
შეფასების კრიტერიუმები
|
|
|||||||
![]()
მოსწავლე
|
კვლევის მიზნის განსაზღვრა
0-2
|
საჭირო ინვენტარის განსაზღვრა 0-1
|
კვლევის შედეგების ვარაუდი
0-1
|
კვლევის მიმდინარეობის აღწერა 0-2
|
მონაცემების აღრიცხვა
0-1
|
მონაცემთა ნალიზი
0-2
|
დასკვნია გამოტანა 0-1
|
ქულათა მაქსიმალური დაოდენობა
10
|
1.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
საშინაო დავალების შეფასების
რუბრიკა
ფასდება
შემდეგი უნარები: 1.სააზროვნო უნარ-ჩვევები
2.კვლევის უნარ-ჩვევები
3.პრობლემის გადაჭრის უნარ-ჩვევები
4.თვითმართვის უნარ-ჩვევები
თარიღი:
|
|
|||
შეფასების კრიტერიუმები
|
|
|||
მოსწავლე
|
ინფორმაციის
წყაროების არჩევა
0-3
|
მოძიებული ინფორმაციის
კვლევის მიზანთან შესაბამისობა
0-4
|
მოძიებული ინფორმაციის
ორგანიზება
0-3
|
ქულათა მაქსიმალური
რაოდენობა
10
|
1.
|
|
|
|
|
2.
|
|
|
|
|
3.
|
|
|
|
|
4.
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
7.
|
|
|
|
|
კომენტარი: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
პედაგოგის ხელმოწერა
------------------------------- /
/
No comments:
Post a Comment